evlilik rehberi - düğün rehberi

Düğün ve Evlilik Rehberi

evlilik rehberi, nişan rehberi, düğün rehberi
 

 Ana Sayfa  GELIN  DAMAT  GELIN ARABASI  BALAYI  Arama İletişim

mobilya yatak odası yemek odası köşe takımları tv ünitesi

Menü

   Ana Sayfa
 Balayı
 Damat
 Evlilik Danışmanı
 Evlilik İşlemleri
 Evlilik Öncesi Hazırlıklar
 Fotoraf Video Çekimleri
 Gelin
 Gelin Arabası
 Genel Konular
 Organizasyon
 Ulaşım
 Videolar
 Yüzükler
    İletişim
 

 

 

 

 Gelin Arabası Süslemesi

Okunma

60

  Gelin Arabası Süslemesi

 Gelinin güzelliği kadar gelin arabasınında güzelliği dikkatleri çekmektedir. Adı üzerinde gelin arabası... Türkiye gelin arabası süsleme sanatı bakımından Avrupa'nın önüne geçmiş durumdadır. Teknolojik gelişmelere de açık olan gelin arabası süslemesi artık bir sanat konumuna gelmiştir. Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde olduğu gibi arabanın önüne bir bebek konup üzeri kurdela ve karanfillerle süslenen araba modelleri geride kalmıştır.      

Bu modeller belirttiğimiz ülkelerin çoğunda hatta dünyanın bir çok ülkesinde devam etmektedir. Hindistan, Tayvan, Afganistan vb. ülkelerde. Tabii zamanla bu ülkelerde de boyut değiştirmektedir. Türkiye'de ise bu süslemeyi yaptıranların çoğu da nostaljik ve farklılık yaşamak için yaptırıyor. Araba süsleme sanatında Türkiye yeni teknolojileri de yakalamaya çalışıyor. Türkiye'de araba süsleme şekli 6 ana kategoriden oluşmaktadır. Bu kategorilerde kendi içerisinde detaylara ayrılmaktadır. Bu kadar detaya girmeden süsleme işini sadece çiçekcilere ve araba süsleyicilerine bırakıyoruz. Gelin arabası süslenmeden de olur.

-Bunun farklı tarafı arabanın diğer arabalardan farklı renkte ve farklı modelde olmasıdır. Tek özelliği dikiz aynalarına kurdela veya havlu bağlanmasıdır. Bu araba limuzin veya uzun kasa arabalarda olabilir.

-Aracın çiçeklerle süslenmesi. Bu tip süsleme genelde gül karanfil gibi bir çok çiçek çeşidiyle yapılan süslemedir. Bu süslemede çoğunluğu çiçeklerden oluşmaktadır. Arabanın kendisi değil üzerindeki çiçeklerin çokluğu dikkatlerden kaçmaz.

-Çiçek ve tül gibi tekstil ürünleriyle yapılan karma süsleme. Bu süsleme tarzı ise inanılmaz boyuttaki çeşitliliklerden oluşmaktadır. Sadece arabanın önüne veya sağ-sol far üstüne gelecek şekilde arojman yapılan bir çiçek konur. Diğer süslemeleri ise, tül, kurdela, keten ve renkli bez çeşitleriyle, ağırlıklı olarak yapılan süslemedir.
 
-Sadece tül ve kumaş çeşitlerinden yapılan süsleme sanatıdır. Bu süsleme çeşidi ise süsleyicinin maharetine kalmış şekillerden oluşur. Öyle bir süsleme yapar ki arabanın üzerine konulacak olan arojman bile tül kumaş karışımı modellerden oluşmaktadır. Farklılık her zaman farkedilir. Burada sanatı iyi kullanan kişi arabayı farklı göstermeyi sağlayabilir.

 -Bir başka süsleme çeşidide yapma çiçekler ve tüllerden oluşan bir süsleme çeşididir. Buradaki amaç yapma çiçekleri ön plana çıkartmak ve tülle birlikte arabayı süslemektir. Beğenilen tarzlardan oluşmaktadır.

-Diğer bir süsleme şekli ise elektronik süslemedir. Bu tarz süsleme ekonomik boyutu yüksek olan süslemedir. Düğününü gece yapacak olan kişilerin yapacağı süsleme şeklidir. Arabanın alt aksesuarı ışıklı, üst aksesuarı ise lazerli lambalarla yapılan bir süsleme sanatıdır. Bu sanattaki özellik ise arabanın gece farklı görünmesini sağlayan sistemdir. Lakin trafik kurallarına uygun ve karşısındakinin gözünü almayacak şekilde renkli ışık donanımının yapılması gerekmektedir.

Bu süslemede lazerli olduğu için genelde arabanın tavanına konulan lazer lambalarının gösterdiği hareketli "seni seviyorum, dans eden çift, isim baş harfleri vb) görüntülere sahip olunabiliyor.

   Araba süslemek göründüğü kadar basit ve kolay bir zanaat değildir. Araba süslemek, süsleme sanatının en görkemli ve gösterişli şeklidir. Lakin süsleme ne kadar güzel olursa o kadar da fiyatı yüksek olmaktadır. Burada yapılan en önemli unsur arabanın üzerine harcanan mali değeri değil, işçiliğidir.

 Araba süslemecilerinden yapılan görüşmelerde gelin arabası süslemesindeki özellikler ve gelin arabasının hazırlanmasındaki kıstasları aşağıda hazırlanmıştır:

-Gelin arabası olacak araç yıkama servislerinde tamamen temizlendikten sonra araç süslemecilerine veya çiçekciye 6 saat önceden bırakılır. (bu bırakma çiçekcinin arabayı süslemesinin boyutuna göre değişebilir)
   
-Araç süslemede ustalar, süslemenin düğün boyunca en uzun ve kalıcı özelliği yapacak şekilde olması gerektiğini sunuyor.

-Süsleme esnasında yapılacak işlerde araca zarar vermemesi ön planda tutulmalıdır. (Boyanın kaldıracağı yapıştırıcıların kullanılması, yapılacak süslemenin aracın kaportasını çizmesi veya zarar vermesi, süslemenin arabada kalıcı izler bırakması vs.)

-En iyi süslemenin en az yapıştırıcı kullanılanıdır. Yapıştırıcıların genelde arabanın boyasına zarar verdiği iddia edilmektedir.

Bu yüzden çiçekci ustaları yapılan işlerde yapıştırıcı elementlerin (seloteyp, bant, zamk vs) tercih edilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Yapıştırıcının sadece süsleme şekli verilen elementin birbirleriyle kaynaşmasında kullanılması gerekir. Bu tip şekil yapıcı süslemede ise yapıştırıcının arabayla temasının mümkün olmadığını belirtiyorlar.

-Çiçekle yapılan süslemelerde arabanın önüne konulan, arajmandaki çiçeklerin süngerinin ve tutucularının çok iyi yapılması gerekmektedir. Böylelikle daha uzun vadeli olmalı ve araç suratli gittiğinde çiçeklerin uçmaması gerekir.

  -Yapılacak olan süslemede ise bazen evlenen çiftler bu süslemeleri saklamaktadır. Böylelikle süsleme yapıldığında ise kalıcılık özelliği de dikkate alınmalıdır.
 
-Araç süslemesi yazılarla anlatılmaz sadece zanaatçının yapacağı el hünerine bağlıdır. Modeli görmesi ve el maharetinin tarzına bağlı olarak kalmıştır.

-Elektronik süsleme ise sadece elektronikçilere mahsusdur. Bu süsleme tarzı zaman içinde yerleşmeye başlamıştır. Çin, Japonya ve ABD gibi ülkelerde sıklıkla kullanılırken Türkiye'de ise nadiren yapılan bir tarzdır. Burada süslemeyi yapan kişinin ehli olması ön planda görülmektedir.

 Gelin arabasının süslemesi yapıldığı kadar çözülmesininde basit olması gerektiği yer almaktadır. Bazı yörelerde araba süslemeninde anlamları olduğu yer almaktadır. Bu süslemelerin dili konusunda henüz gerçek anlamda teyit edici bir belge veya döküman bulunamamıştır. Lakin çiçekle süslenen arabaların üzerine bakarak, çiçeklerin anlam ve dilinden tahmin edebilirsiniz. Bu durumda çiçeklerin dilini iyi bilmeniz gerekmektedir.  Şunu unutmayın, gelin arabasının olabilecek kazalarına karşı portatip süslemelerden de isteyebilirsiniz. Bu araba önü çelenk ve kapı kollarına büyük kordela olabilir. Ücretini ödersiniz daha sonrada geri getirildiğinde ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.


  Yorumlar

 
Benden çok kazanıyor


Nişan ve Kınada Müzik Sıralaması


Nikah Şekeriniz için Seçenekler


Beyaz Eşya Alırken...


Nişan Hazırlıkları


Nişan Töreni Konseptine Uygun Bir Nişan Elbisesi


Gerekli Sağlık Kontrolleri ve Önlemleri


Duvak


Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi


Gelin Ayakkabısı Seçerken3 Online Ziyaretçi

MyDugun.net | Copyright © 2008 sauna mobilya da lider matbaa